Sign in to view assessments and invite other educators
Sign in using your existing Kendall Hunt account. If you don’t have one, create an educator account.
Introduce the context of this activity by asking students, “When it is hot outside, what do you like to drink to refresh yourself?” Then, explain that people in Mexico make a drink called agua fresca (AH-gwah FREH-skah) by blending fresh fruit with water and ice.
Arrange students in groups of 2. Give 1 minute of quiet work time followed by time to compare their table with a partner. Then hold a whole-class discussion.
A recipe for watermelon agua fresca calls for cup of cubed, seeded watermelon and 1 cup of ice. Complete the table to show how much watermelon and ice to use in different numbers of batches of the recipe.
| watermelon (cups) | ice (cups) |
|---|---|
| 1 | |
| 1 | |
Some students may assume the watermelon column will continue to increase by the same amount if they do not pay close attention to the values in the ice column. Ask these students what they notice about the values in the ice column and if it makes sense for the watermelon amount to increase by the same amount each time.
The purpose of this discussion is to contrast two different methods for completing the table: using scale factors between rows and using the constant of proportionality between columns.
Display the table for all to see, and invite students to share their answers and reasoning for each missing entry. Record their ideas directly on the table if possible. Ask students if they agree or disagree with the values in the table.
To help students compare, contrast, and connect the different approaches, consider asking:
If not mentioned by students, highlight that the constant of proportionality is the same for every row in the table, while the scale factor may differ for each pair of rows.
Two students are solving the same problem: At a hardware store, they can cut a length of rope off of a big roll so that the customer can buy any length they like. The cost for 6 feet of rope is $7.50. How much would the customer pay for 50 feet of rope at this rate?
Kiran knows he can solve the problem this way.
What would be Kiran's answer?
Kiran wants to know if there is a more efficient way of solving the problem. Priya says she can solve the problem with only 2 rows in the table.
| length of rope (feet) | price of rope (dollars) |
|---|---|
| 6 | 7.50 |
| 50 |
What do you think Priya's method is?
Some students may struggle to progress with Priya's method because the arrows are not drawn in the image and none of the values given are easily divisible. There are many supporting questions that could be asked.