Sign in to view assessments and invite other educators
Sign in using your existing Kendall Hunt account. If you don’t have one, create an educator account.
In earlier grades, students converted yards to feet using the fact that 1 yard is 3 feet, and converted kilometers to meters using the fact that 1 kilometer is 1,000 meters. Now in grade 6, students convert units that do not always use whole numbers.
Students also use what they know about ratios and rates to reason about measurements in different units of measurement such as pounds and kilograms.
Suppose we weighed four objects in both pounds and kilograms and recorded the measurements in a table as shown here.
weight (pounds) | weight (kilograms) |
---|---|
22 | 10 |
88 | 40 |
33 | 15 |
40.7 | 18.5 |
The pair of values in each row forms a ratio, and the ratios in all rows of the table are equivalent. This understanding can help us convert between the two units of measurements.
Here is a task to try with your student:
Explain your strategy for each question.
Solution:
Any correct strategy that your student understands and can explain is acceptable. Sample responses:
Who biked faster: Andre, who biked 25 miles in 2 hours, or Lin, who biked 30 miles in 3 hours?
One strategy would be to calculate a unit rate for each person. A unit rate is an equivalent ratio expressed as something “per 1.” For example, Andre’s rate could be written as “\(12\frac12\) miles in 1 hour” or “\(12\frac12\) miles per hour.” Lin’s rate could be written “10 miles per hour.”
By finding the unit rates, we can compare the distance that each person went in 1 hour to see that Andre biked faster.
Every ratio has two unit rates. In this example, we could also compute hours per mile: how many hours it took each person to cover 1 mile. Although not every rate has a special name, rates in “miles per hour” are commonly called speed and rates in “hours per mile” are commonly called pace.
Andre:
distance (miles) | time (hours) |
---|---|
25 | 2 |
1 | 0.08 |
12.5 | 1 |
Lin:
distance (miles) | time (hours) |
---|---|
30 | 3 |
10 | 1 |
1 | 0.1 |
Here is a task to try with your student:
Dry dog food is sold in bulk: 4 pounds for \\$16.00.
Solution:
dog food (pounds) | cost (dollars) |
---|---|
4 | 16 |
1 | 4 |
0.25 | 1 |
Let’s say 440 people attended a musical on its opening night. If 330 people were adults, what percentage of the attendees were adults? If attendance on the second night was 125% of the attendance on the opening night, how many people were there on the second night?
Students use their understanding of equivalent ratios and “rates per 1” to find percentages, which we can think of as “rates per 100.” They use double number line diagrams and tables to support their thinking and to answer questions such as the ones about attendance at a musical.
number of people | percentage |
---|---|
440 | 100% |
110 | 25% |
330 | 75% |
550 | 125% |
Toward the end of the unit, students develop more sophisticated strategies for finding percentages. For example, they can find 125% of 440 attendees by computing \(\frac{125}{100} \boldcdot 440.\) With practice, students will use these more efficient strategies and understand why they work.
Here is a task to try with your student:
For each question, explain your reasoning. If you get stuck, try creating a table or double number line for the situation.
Solution:
Any correct reasoning that a student understands and can explain is acceptable. Sample reasoning: